Świętokrzyska OIIB

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

WYCIECZKA MOSTOWCÓW NA BUDOWĘ ZAKOPIANKI

Drukuj

6 października b.r. Oddział Świętokrzyski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy z Świętokrzyską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa zorganizował wycieczkę techniczną na budowę górskiego odcinka drogi ekspresowej S7 – Odcinek Skomielna Biała – Chabówka. W wycieczce wzięli udział członkowie Izby, Związku Mostowców a także studenci V roku specjalizacji mostowej Politechniki Świętokrzyskiej, łącznie 19 osób.

Budowany odcinek mierzy około 6,1 km z czego 5,2 km stanowi droga klasy S. Znajduje się na nim 17 obiektów mostowych zróżnicowanych pod względem długości (od 7 do 992 m), schematów statycznych oraz zastosowanych technologii budowy.

Zwiedzania rozpoczęto od wizyty w biurze budowy, gdzie wycieczkę przyjął kierownika robót mostowych pan Karol Malinowski z ramienia generalnego wykonawcy – firmy SALINI IMPREGILO. W biurze budowy został zaprezentowany zespół inżynierski robót, nadzór budowy i kierownictwo projektu z ramienia GDDKiA. Następnie odbyła się prezentacja składająca się z części przedstawiającej informacje ogólne o budowie oraz z części szczegółowej przedstawiającej parametry techniczne, technologie budowy i napotkane utrudnienia przy wznoszeniu najciekawszych obiektów.

Przybliżono budowę następujących obiektów:

- obiekt nr 18 na węźle Skomielna o długości 425 m z przęsłem głównym łukowym z jazdą górą o rozpiętości 120 m, z ustrojem nośnym wykonywanym metodą nasuwania podłużnego,

- obiekt nr 21 o długości 992 m z czterema przęsłami głównymi na wysokich podporach w kształcie litery Y wykonywanymi metodą nawisową,

- obiekt nr 24 o długości 407 m z najdłuższymi przęsłami o rozpiętości 45 m z ustrojem nośnym wykonywanym na rusztowaniach stacjonarnych o wysokiej nośności,

- obiekt nr 22 o długości 304 m z fundamentami filarów wykonywanymi na specjalnie zaprojektowanej odmianie fundamentów studniowych.

Po prezentacji odbyła się interesująca dyskusja oraz przerwa kawowa z poczęstunkiem.

Dalszy etap zwiedzania odbył się w terenie, gdzie Pan Karol Malinowski zaprezentował obiekty nr 18 i 21 oraz zabezpieczenie skarp w głębokich wykopach zlokalizowane w sąsiedztwie obiektu nr 18.

Łącznie zwiedzanie budowy zajęło 4 godziny i mimo niesprzyjającej aury – dający się we znaki przelotnie padający deszcz, wycieczka była niesamowicie interesująca i udana. Dla Świętokrzyskich mostowców była to sposobność do wymiany doświadczenia i zwrócenia uwagi na wiele aspektów prowadzenia ogromnej budowy zróżnicowanej technologicznie na wymagającym terenie, dla studentów sposobność do skonfrontowania wiedzy zdobytej na uczelni z rzeczywistymi wyzwaniami napotykanymi przez inżynierów na budowach.

 Dla członków Świętokrzyskiej OIIB uruchomiony
został dostęp do Serwisu Budowlanego

Korzystanie z serwisu możliwe jest po

zalogowaniu się na stronie PIIB.

Instrukcja dostępna jest TUTAJ.

(Portal działa prawidłowo na przeglądarkach
Firefox lub Internet Explorer)Informujemy, że został uruchomiony dostęp on-line
do zbioru aktualnych i wycofanych Polskich Norm (PN).
Aby z niego skorzystać należy zalogować się na Portalu PIIB:
www.piib.org.pl

Nr 3(49)/2018Zapraszamy do
korzystania z czytelni
w godzinach pracy Biura Izby

> SPIS PUBLIKACJI <


KONTAKT:

Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
ul. Św. Leonarda 18, 25-304 Kielce

List: swk@piib.org.pl
Telefon: 41 344 94 13
Faks: 41 344 63 82
Telefon komórkowy: 694 912 692