Świętokrzyska OIIB

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

W KIELCACH ZAPREZENTOWANO CZTERY KAMIENNE UNIKATY

Drukuj

Perełki architektury starych mostów w regionie świętokrzyskim zaprezentowano w czwartek, 24 stycznia w Świętokrzyskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa Kielcach podczas spotkania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. O zabytkowych kamiennych budowlach opowiadał inżynier Bolesław Balcerek, pasjonat historycznych ciekawostek i wielki miłośnik naszego regionu. - W tym przypadku spokojnie można powiedzieć, że „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” - cytując Stanisława Jachowicza, bajkopisarza i pedagoga, który zasłynął właśnie z umiłowania do piękna rodzinnej ziemi. Idąc tym tropem i przemierzając Świętokrzyskie, można natknąć się na cztery wspaniałe zabytkowe kamienne mosty lub niestety, pozostałości po nich. Postanowiłem przyjrzeć się im dokładniej i zaprezentować szerszej widowni. Oceniając ich walory, jako inżynier, mogę stwierdzić jedno, mieszkańcy tego regionu nie zdają sobie sprawy, jak cenne zabytkowe budowle są na tej ziemi. Mieszkańcy innych rejonów Polski mogą ich zazdrościć – mówił Bolesław Balcerek, z pochodzenia poznaniak, który swoje życie zawodowe związał z województwem świętokrzyskim.

Jakie cenne budowle mostowe można spotkać u nas? Pierwszy z prezentowanych mostów kamiennych to most kamienny w Dobruchnie na starodrożu drogi wojewódzkiej numer 751 koło Waśniowa w powiecie ostrowieckim. Zbudowany został w końcu XVIII wieku przez rzekę Dobruchnę, dopływ Nagorzanki. Szerokość mostu to 8 metrów. Jego łuk nad nurtem rzeki wynosi 2,50 metra, a światło na poziomie rzeki 5,50 metra. W 2011 roku wykonano na moście ścieżkę pieszo-rowerową zainstalowano balustrady i mury skarpowe.

Drugi to most kamienny w Parszowie na drodze krajowej numer 42 Starachowice- Skarżysko nad rzeka Żarnówką. Pierwotnie był drewnianym pomostem zbudowanym w końcu XVIII wieku. W 2008 roku został, po przełożeniu drogi na nowy trakt wyremontowany na podstawie projektu konstrukcji drewnianej pomostu w formie zespolonych dźwigarów autorstwa inżyniera Mariana Dolipskiego. Ma 24,7 metra długości, szerokość pomostu wynosi 4,50 metra, na nawierzchni z bali drewnianych ułożono asfaltową nawierzchnię.

Trzeci jest most kamienny łukowy w Wieloborowicach na drodze powiatowej 0603 T. To przeprawa przez Koprzywiankę Jego długość wynosi 30,50 metra. Został zbudowany w 1926 roku . Remont przeprowadzono w 1983 roku. Obecnie ma nawierzchnie bitumiczną.

Ostatnia ciekawostka to ruiny mostu nad fosą w Ossolinie, zbudowany w XVIII wieku prowadził do istniejącego tu zamku rodu Ossolińskich.To miejsce oddalone o 5 kilometrów od Klimontowa. Most istniał w czasie funkcjonowania zamku Ossolińskich w latach 1635-1816. Obecnie zachowały się tylko niewielkie ruiny zamku i kamiennego mostu, pod którym poprowadzono asfaltową drogę.

 Dla członków Świętokrzyskiej OIIB uruchomiony
został dostęp do Serwisu Budowlanego

Korzystanie z serwisu możliwe jest po

zalogowaniu się na stronie PIIB.

Instrukcja dostępna jest TUTAJ.

(Portal działa prawidłowo na przeglądarkach
Firefox lub Internet Explorer)Informujemy, że został uruchomiony dostęp on-line
do zbioru aktualnych i wycofanych Polskich Norm (PN).
Aby z niego skorzystać należy zalogować się na Portalu PIIB:
www.piib.org.pl

Nr 4(54)/2019Zapraszamy do
korzystania z czytelni
w godzinach pracy Biura Izby

> SPIS PUBLIKACJI <


KONTAKT:

Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
ul. Św. Leonarda 18, 25-304 Kielce

List: swk@piib.org.pl
Telefon: 41 344 94 13
Faks: 41 344 63 82
Telefon komórkowy: 694 912 692